Saç Ekimi

Saç Nakli basit anlamda ensede bulunan ve genetik olarak ömür boyu dökülmeyen saç köklerinin sorunlu bölgelere nakledilmesidir.

Saç Ekimi bilinenin aksine 1930 yılında uygulanmaya başlamış bir operasyondur. İlk olarak, Japon Dr. Okuda saç naklini gerçekleştirmiştir. Ülkemizde ise ilk kez 1980′li yıllarda uygulanmaya başlamıştır.

 

 

Sınıflandırma ve Bölgeler

Sınıflamada görülen tip VII genel olarak saç ekimine uygun olmayan gruptur. Açık alan,  donör alan dediğimiz köklerin alınacağı bölgedeki mevcut saç kökleriyle kapatılamayacak kadar büyüktür. Tip VI ise sınırlı ölçüde kapatılabileceğinden burada kişinin beklentileri operasyona karar vermek için önem taşır.

Tip II – III – IV genel olarak saç ekimine uygun hasta grubunu oluşturmaktadır. Tip V’e giren grupta tüm açıklığı kapatabilmek için birden fazla seans gerekmekte olup, ekim yapılan bölgede kişinin beklentilerini karşılayamayacak ölçüde seyrek olabilir.

Saç Neden Dökülür ?

Saç dökülmesi özellikle 19-20 yaşlarda veya 30-35 yaşları arasında aşağıdaki nedenlere bağlı olarak hızlanır.

  • Stres,
  • Saç  bakımında kullanılan yanlış ürünler,
  • Ailevi geçiş,
  • Demir eksikliği anemisi,
  • Çinko eksikliği,
  • Çeşitli hastalıklar,

Bunlardan en sık görülenini ailevi geçiş gösteren androgenetik alopesia denen erkeksi tipteki saç dökülmesi oluşturmaktadır.

Saç Ekiminde İlk Adım

Saç ekiminde ilk adım, hastamızın saçlarının operasyonu yapacak olan doktor tarafından incelenmesiyle başlar.
Donör Alan (saçların alınacağı bölge) saçların sıklığı ve kalitesi açısından Dansitometre ile incelenerek, kapatılacak alnın büyüklüğü ve sıklığının ne olacağı konusunda yaklaşık bir kanıya varılır ve saç ekimi yaptıracak kişi ile bu bilgi paylaşılır. Eğer saçlar ekim için uygunsa, seanslar ve sonuçlar hakkında bilgi verilir.

Dansitometre sayesinde 1 santimetrekarede bulunan folliküler ünite sayısı ve buna bağlı olarak da o seans için çıkacak kök sayısı ve enseden çıkartılacak parçanın büyüklüğü hakkında tama yakın kesinlikte bilgi edinebilmekteyiz.

Bu sayede kişinin ileriki zamanlarda ihtiyacı olabileceği, çok değerli ve sınırlı sayıdaki ‘donör stok’ en verimli şekilde kullanılmış olur.

38 Dioptri büyütmeye sahip Eschenbach dansitometre

Operasyon Başlıyor

Ensede sadece saçların alınacağı bölüm traş edilerek, hasta operasyona hazırlanır. İşlem bitiminde hastanın ense traşında herhangi bir görüntü değişikliği olmaz.

Lokal Anestezi

  • Operasyonda ilk olarak donör alanda köklerin alınacağı bölge lokal anestezi ile uyuşturulur.
  • Hastamız hiç ağrı duymayacak seviyeye gelince işleme başlanır.
  • İşlemde bir anestezi uzmanı doktor da hastamızın sakinleştirerek ağrısının olmamasını sağlar.

Köklerin Alınması

Köklerin alınacağı bölge tamamen uyuşturulduktan sonra,
Ense bölgesindeki kökler çok özel bir cerrahi teknikle alınır ve bölge estetik,gizli bir dikişle kapatılarak saçlar taranır.

Mikrogreftlerin Hazırlanması

Mikrogreft tekniği saç ekiminde son 4-5 yıldır uygulanmaya başlanan ve görüntü doğallığını hedefleyen özel bir tekniktir. Alınan saçlar folliküler ünite adını verdiğimiz 2, 3 ya da bazen 4 ve 5’li saç teli içeren yaşam üniteleri halinde köklerine ayrılır. Yaklaşık olarak her operasyonda 1.000 – 3.000 folliküler ünite (yaklaşık 2.000 ile 9.000 tek tel’e tekabül eder.) hazırlanır. Yani ekilen her kök, tek bir saç teli içermez. Çoğunlukla ikili ya da üçlü haldedir.

Doğal Saç Çizgisinin Oluşturulması

Doğal saç çizgisi ön hattaki köklerin düzensiz ve asimetrik olarak yerleştirilmesi esasına dayanır. Saçı hiç dökülmemiş bireylerde çok yakından incelersek bu asimetrik ve düzensiz saç dağılımını görebiliriz.

Kanalların Açılması

Ekim yapılacak bölge belirlendikten sonra köklerin ekileceği kanalların açılmasına başlanır.
Kanallar ayrılmış olan folliküler ünitelerin çapı ve kök derinliğine göre milimetrik olarak kesilerek hazırlanmış Chisel blade adı verilen özel kesici materyaller ile açılır.
Örneğin; ön saç çizgisi hattında yerleştirilecek olan tekli folliküler üniteler için yaklaşık 0,8 mm ile 1 mm ölçüsünde kesilmiş olan chisel’lar kullanılırken, arka kısımlara gittikçe artan büyüklükteki 2’li 3’lü ya da daha büyük folliküler ünitelerin yerleştirileceği kanallar için 1.1 mm ile 1.4 mm ölçüye sahip daha geniş kesilmiş chisel’lar kullanılmaktadır. Bu sayede ekim alanı daha az travmatize edilmiş olur. Böylece ekim sonrası daha az kabuk ve daha kısa sürede iyileşme sağlanır.

Mikrogreftler Ekiliyor

Hazırlanan kökler, açılan kanallara ekilmesiyle işlem sona erer. Her seans’da ortalama 2500 ile 3000 arasında saç kökü nakli yapılabilir.

Saç Nakli Sonrası

Operasyon sonrası saçların çıkması 3 ile 6 ayı bulmaktadır. Ekilen bölümdeki saçlar iki hafta içinde dökülür ve kökler yeniden saç üretmeye başlar. Tüm köklerin üretimi tamamlaması yaklaşık 6 aydır.