Zayıflama

Zayıflama

Şişmanlık tıptaki adıyla obesite artık başta kalp ve damar hastalıkları ile şeker hastalığı ve yüksek tansiyon olmak üzere  bir çok rahatsızlığa zemin hazırlayan ve acilen tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Obesite başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere tüm dünyada hızla yayılmaktadır ve çağımızın en büyük salgın hastalığıdır. Sağlığımızı tehdit eden büyük bir sorun olmasının yanında estetik olarak da istenmeyen bir durumdur ve bazen bu depresyona kadar gidebilen psikolojik rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

Obesite bir takım metabolik hastalıkları saymazsak basit olarak günlük alınan kalori miktarının harcanandan daha fazla olması ve bu durumun çok uzunca bir süre bu şekilde devam etmesi neticesinde ortaya çıkmaktadır. Kabaca bir hesapla günlük fazladan alınan her 10 caloriye karşılık yaklaşık olarak 1 gr. yağ vücudumuzda depo edilmektedir. Günümüzün teknolojik imkanları bir çok kişiyi tembelliğe itmiştir. Obesiteye büyük oranda yağdan zengin diet, dengesiz beslenme ve aktivite yetersizlikleri sebep olmaktadır. Dolayısıyla tedavisinde de en etkili yöntem yağ alımının kısıtlandığı düşük kalorili bir diet ile istikrarlı bir egzersiz programının kombinasyonudur. Günlük alınan total calorinin azaltılmasında en etkilisi diet ile alınan yağ miktarının azaltılmasıdır. Çünkü bilindiği üzere 1 gram yağın yanması ile 9 calori açığa çıkarken 1 gram karbonhidrat sadece 4,5 calori içermektedir ve yağlar aynı zamanda çok daha kolay ve hızlı depo edilebilirler. Ayrıca bu işlem için karbonhidratların depolanması için gerekenden çok daha az bir enerji harcanır ve vücudumuzdaki yağ deposu da sınırsızdır. Vücudumuzdaki toplam karbonhidrat deposu ise 400 gr kadardır bundan fazla alınan karbonhidratlar da yağ olarak depolanır.

Eğer sorun obesite dışında bölgesel bir fazlalık ya da sarkma ise o zaman uygulanması gereken uygun bir diet ve özellikle stretching içeren egzersizlerin yanı sıra elektrostimülasyon ile pasif jimlastik, karboksiterapi, depressomasaj, pressoterapi, inraruj ve ultrasound gibi mikrodolaşım, lenf dolaşımını  ve bölgesel metabolizmayı da artıran bir dizi medikal estetik uygulamayı bir arada içeren paket program tedavisidir. Bu tarz bölgesel ve inatçı fazlalık ve sarkmalarda sorun; alınan ile harcanan calori dengesizliğinden ziyade, azalmış kassal faaliyet ve kas tonüsü, zayıflamış mikrodolaşım ve lenf dolaşımı ile bölgeden uzaklaştırılamayan artık metabolitler, dokulararası ödem, artmış doku içi basıncı ve bunların mekanoreseptörler üzerinde yaratmış olduğu nefatif feed back ile artan vazokonstriksiyon (reflex damar daralması) olduğundan sadece diet uygulaması yeterli olamamakta, sonuca gidebilmek için mutlaka  bu mekanizmaların işleyişini geriye çevirebilecek bu tarz tıbbi uygulamaları içeren istikrarlı paket programlar takip edilmelidir.

Kişilerin bazal metabolizma hızlarının farklılığı, mevcut sorunlarının oluşma süresi, tedavi paketine olan uyumları, kişisel beslenme alışkanlıkları, günlük aktivite miktarları ile tedavilerine uygun egzersiz ve diet programlarını ekleyip eklememeleri alınan sonuçları büyük ölçüde etkilemektedir. Tedavilerine diet ve egzersizi ekleyenlerde mükemmel sonuçlar almak mümkün olmaktadır. Tedavi uyumu kötü ve egzersiz ile diete dikkat etmeyenlerde elde edilen sonuçlar sınırlıdır. 1,5 ay süren paket program uygulamasından sonra ortalama olarak karın bölgesinde 3-6 cm, bacak ve basen bölgesinde yaklaşık 3-4 cm varan incelme ve sıkılaşma elde edilebilmektedir. Herşeye rağmen tedavi sonuçları büyük ölçüde bireyseldir ve kişilerin kendi iradeleri ve olumlu çabaları çok önemli yer tutmaktadır. Yapılan uygulamaları sihirli bir değnek gibi görüp hiç bir şekilde çaba göstermeyenlerde sonuca gitmek çok zor olmakta ve kişiler hayal kırıklığına uğrayabilmektedir. Dolayısıyla zayıflama tedavilerinde başarıda kişi uyumu çok büyük önem taşımaktadır. Tedavi öncesi tüm bunların kişiler ile paylaşılması doktor ve hasta memnuniyeti ile tedavi başarı ve motivasyonu açısından altın kuraldır.